Za Petrem Fialou přišli na brněnské setkání SPOLU i studentky a studenti z Fridays for Future. Chtěli diskuzi o klimatické politice, k té však nedošlo.

15.9.2021 Brno

Ve středu večer proběhlo v Brně na ulici Česká setkání s členkami a členy, příznivci a příznivkyněmi koalice SPOLU. Dorazilo na něj také několik aktivistů a aktivistek z hnutí Fridays for Future, kteří se členstva koalice SPOLU přišli ptát na otázky týkající se změn klimatu. “Vy jste jak Andrej Babiš!”, znělo z úst Petra Fialy.

Studentské hnutí Fridays for Future nedávno odstartovalo svoje předvolební aktivity. Tyto volby prý musí být o klimatu. Jednou z jejich předvolebních strategií je i diskuze s političkami a politiky na veřejných akcích – kromě neformálního brněnského setkání SPOLU se zúčastnili třeba také setkání s Piráty a Starosty v Praze. S politiky a političkami mluví zejména o tom, jaké kroky plánují jejich strany dělat pro boj se změnami klimatu, a jak se staví k cílům a požadavkům, které hnutí Fridays for Future sestavilo.

Když se na konci Brněnského setkání SPOLU, u kterého se sešlo několik desítek lidí, naskytla možnost mluvit s předsedou ODS Petrem Fialou, přišlo k němu několik studentů a studentek z Fridays for Future. Na místo s sebou vzali i na velkém formátu vytištěné tzv. “klimatické vysvědčení”, které má hodnotit dosavadní klimatickou politiku ODS. Na vysvědčení dostali velkou nedostatečnou.

Vedle vytištěného vysvědčení přineslo studentstvo také plakát se sloganem “spolu pro klimatický rozvrat”. Samotná konverzace pak probíhala krátkou chvíli mezi Petrem Doubravským z Fridays for future a Petrem Fialou. “My děláme politiku, která pomáhá lidem, vy máte jen ideologii!”, opakoval předseda. Vyzval také studentstvo, aby “nevěřili žvástům”, zkritizoval je za to, že si “přišli dělat politickou propagandu” a mimojiné přirovnal Petra Doubravského k premiéru Andreji Babišovi, protože ho prý také nepustí ke slovu.

Když Petr Fiala studenty po krátké konfrontaci odmítl s tím, že už se jim věnoval dostatečně, předali mu výtisk požadavků, které pro nadcházející vládu napsali.

,,Je naprosto nezbytné, aby tyto volby byly o klimatu, protože nám dochází čas. Vláda, která vzejde z říjnových voleb, se musí k boji se změnami klimatu stavět zodpovědně – zcela jinak, než jak to dělala ta dosavadní. Požadujeme například podporu OZE, včasný konec spalování uhlí, nebo sociálně spravedlivou transformaci. V sázce je budoucnost nás všech, proto věnujeme maximum našich sil volbám – je to teď, nebo nikdy. Doporučila bych lidem podívat se na naše vysvědčení politickým stranám a hnutím, ve kterých jejich dosavadní klimatickou politiku hodnotíme. Je zcela jasné, že klimatická politika ODS vůbec není tak dobrá, jak strana sama tvrdí. V programu mají sice konec uhlí k roku 2030, hlasovali ale pro rok 2038. Také otevřeně podporují plyn, který je stejně jako uhlí fosilním palivem. Kvůli ODS byla ČR poslední zemí EU, která ratifikovala Pařížskou dohodu. ” řekla Monika Búřilová z Fridays for Future.

Kontaktní osoba:

členka z hnutí Fridays for Future Brno

Monika Buřilová 

+420 702 599 956 media@fridaysforfuture.cz