Praha, 28. 6. 2021

Studentské klimatické hnutí Fridays for Future odstartovalo kampaň k říjnovým parlamentním volbám. Nadcházející volební období bude podle studentů pro boj s klimatickou změnou v Česku zásadní. V plánu je předání vysvědčení politikům i protesty v ulicích.

Studenti dále tvrdí, že Česká republika nepřispívá dostatečně ke snižování globálních emisí skleníkových plynů a neplní cíle Pařížské dohody udržení hranice oteplení pod 1,5 °C oproti době před průmyslovou revolucí. 

“Politici a političky v řešení klimatické krize selhali, a to navzdory všem slibům, kterých se nám za dva roky existence našeho hnutí dostalo. Česká republika nemá plán konce těžby a spalování uhlí, ani plán snižování emisí skleníkových plynů v jiných oblastech, který by naplňovala. Systematicky ignorují naši pozici vyspělého státu s výraznými možnostmi v otázkách mitigace a zároveň odpovědnost za vysoké současné i historické emise na hlavu. Klimatickou krizi je třeba řešit okamžitě, pokud chceme předejít plné šíři jejích dopadů.” řekl Ctibor Prokop, mluvčí hnutí Fridays for Future.

V reakci na selhání politiků a političek se studentky a studenti rozhodli k letošním volbám spustit kampaň s cílem udělat z klimatické krize volební téma číslo jedna. Cílí jak na politiky, tak i na současné a budoucí voliče. První vlaštovkou volební kampaně hnutí má být hodnocení dosavadní činnosti sněmovních stran v oblasti ochrany klimatu. To plánují studenti vydat koncem června formou vysvědčení stranám. Před volbami studenti plánují opět vyjít do ulic. Chtějí dát najevo, že boj s klimatickou změnou musí být jednou z hlavních priorit České republiky. 

Říjnové sněmovní volby budou podle studentů klíčový milník pro boj s klimatickou krizí. Před novou vládou bude stát hned několik zásadních rozhodnutí. Nová politická reprezentace bude rozhodovat například o konci a útlumu těžby a spalování uhlí v České republice, bude také muset připravit naši zemi na extrémy počasí, které se změnami klimatu přijdou.

“Politická reprezentace, která vzejde z podzimních voleb, bude hrát klíčovou roli v záchraně naší budoucnosti. Tyhle volby musí být o klimatu. Je potřeba, aby z podzimních voleb vzešla taková sněmovna a taková vláda, která bude mít klimatickou krizi jako svou prioritu a neprodleně začne podnikat nutné kroky směřující ke snižování emisí. Z voleb musí vzejít vláda, která bude dělat jasné a rychlé kroky pro spravedlivou dekarbonizaci naší ekonomiky. Aktuální hra ministra Karla Havlíčka se nesmí opakovat. Za poslední dva roky se pro ochranu klimatu neudělalo téměř nic,” říká Klára Bělíčková z hnutí Fridays for Future.

Hnutí Fridays for Future působí v České republice od roku 2019. V minulosti pořádalo sérii stávek za klima. Do ulic tehdy místo školy vyšly tisíce studentů a studentek po celé zemi. Hnutí dlouhodobě volá po rychlém a spravedlivém řešení globální klimatické krize. Podle studentů politici nereagují na klimatickou krizi dostatečně.

Kontaktní osoby:

Ctibor Prokop, 728 747 843,

media@fridaysforfuture.cz, ctiborprokop2@gmail.com

Klára Bělíčková, 774 382 445,

media@fridaysforfuture.cz, klara.belickova@gmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *