Praha 31. srpna 2021

Středoškoláci a středoškolačky opět opustí lavice a zúčastní se globální stávky za klima. Po celém světě vyjdou studenti a studentky do ulic 24. září. Klimatická krize se musí řešit celosvětově, ale politici a političky ze všech koutů světa stále nedělají dost České odvětví mezinárodního hnutí Fridays for Future proto cílí na nadcházející volby do poslanecké sněmovny. 

Studenti a studentky se opět chystají do ulic. Mladí aktivisté se mimo jiné odvolávají na v srpnu zveřejněnou část šesté hodnotící zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Podle zprávy stojíme před několika body zlomu. Pokud tyto hranice překročíme, klimatickou změnu a její dopady již nepůjde zastavit. Podle jednoho ze scénářů budoucího vývoje má však lidstvo stále šanci udržet globální oteplení pod bezpečnou hranicí 1,5 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Abychom toho dosáhli, musíme v nejbližších letech podstatně snížit množství vypouštěných emisí skleníkových plynů. Právě říjnové volby a nadcházející volební období budou podle studentů zásadním milníkem pro řešení klimatické krize.

“Nacházíme se v klimatické krizi, ke které podstatně přispívá Česká republika. Vláda, která vzejde z říjnových voleb, bude hrát stěžejní roli v řešení klimatické krize Nemůžeme čekat další čtyři roky. Musíme se snižováním emisí skleníkových plynů začít ihned. Stávkujeme už přes dva roky a věci se dávají do pohybu, ale hrozivě pomalu. Nadcházející volby nesou symbolické heslo Teď nebo nikdy. Další čtyři roky bez klimatické akce odnesou naše děti a další generace.“ řekla mluvčí Fridays for Future Stela Joudal.

Aktivisté i aktivistky dále  představili své požadavky, ve kterých apelují na budoucí vládu.Česko má podle studentů tři hlavní cíle:

Udržet globální oteplení pod 1,5 °C v porovnání s teplotami před průmyslovou revolucí; 

Změna cíle: Od HDP ke spokojenému životu v planetárních mezích;

Tvořit klimaticky i sociálně spravedlivou společnost 

„Neustále slyšíme argument protistrany: Dokud nemáte plán, jak tuto krizi řešit, tak za námi nechoďte. Teď ale konkrétní požadavky máme. A Česká republika je potřebuje naplnit. Dochází nám čas a každá země včetně ČR je zodpovědná za svůj podíl na klimatické krizi.1 “ řekla mluvčí Fridays for Future Klára Bělíčková. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *