V pátek 19. 6. 2020 se na Smetanově náměstí v Litomyšli u sochy Bedřicha Smetany sešli středoškoláci z hnutí Fridays For Future. Tentokrát, na rozdíl od klasických středoškolských stávek před koronavirovou krizí, studenti stávkovali zcela odlišným způsobem. Náměstí dříve stávkujících studentů bylo nahrazeno transparenty zatíženými botami, které měly symbolizovat stávkující. 

Už pátý pátek v řadě, studenti tímto upozorňovali na stále trvající klimatickou krizi, neekologické hospodaření s půdou a postoj vlády k celé problematice. Veřejnost měla možnost akci podpořit přidáním svého transparentu k ostatním nebo si ho na místě vytvořit.

Studenti při protestní akci zdůrazňují i nutnost dbát při obnově ekonomiky na životní prostředí. Většina opatření spojená s pandemií skončila, ale klimatická krize stále pokračuje. Ekonomiku musíme nastartovat zeleně a udržitelně. Organizátoři též poukazují na nutný konec těžby a spalování uhlí, které je podle vědců jednou z hlavních příčin klimatické krize.

Koncem léta 2018 začala Greta Thunberg stávkovat před švédským parlamentem. Pravidelné středoškolské stávky se rozšířily do celého světa, také i do České republiky, zde studenti a studentky stávkují po celé zemi od loňského března.

Středoškolské hnutí Fridays For Future se od loňského roku snaží upozorňovat na možné katastrofální následky klimatických změn. Také se snaží nasměrovat společnost na zelenou ekonomiku. Nezapomíná ani na náš celorepublikový problém sucha, který nás bude doprovázet i v budoucnu stejně jako klimatická změna.

Celá akce je na sociálních sítích reprezentována pod označením #stafetazaklima.

Celostátní kontakt pro média

Petr Doubravský 

+420 724 396 896

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *