Dnes dopoledne se uskutečnila další studentská stávka za klima v České Republice. Stovky studentů stávkovaly ve více než deseti městech napříč republikou. Stávky v České republice probíhají od letošního března. Studentské stávky v loňském roce zahájila tehdy patnáctiletá Greta Thunberg, jejich účastníci požadují okamžité řešení klimatické krize.

V Praze se stávka uskutečnila na Klárově. Studenti na úvod připomněli středeční třicáté výročí generální stávky a poděkovali jejím aktérům a účastníkům za odhodlání a vytrvalost. „Právě díky odvaze našich rodičů a prarodičů můžeme dnes vyjadřovat svůj názor beze strachu z perzekuce,“ řekla Anna Giese, sedmnáctiletá studentka a mluvčí hnutí. Zároveň studenti vyjádřili solidaritu s protestujícími v Hongkongu a popřáli jim hodně sil v dalších protestech.

Studenti dále upozornili na význam současného dění v české a evropské politice. Kladně hodnotili stanovisko Evropského parlamentu, které kromě vyhlášení stavu klimatické nouze vyzývá Evropskou komisi k potřebným krokům k dosažení cílů stanovených Pařížskou dohodou. „Vyhlášení klimatické krize Evropským parlamentem, veliká mediální pozornost věnovaná problematice či posun v jednání uhelné komise jsou důkazem toho, že se posouváme blíže k adekvátnímu řešení klimatické krize,“ řekl mluvčí hnutí Marek Jankovský.

Zároveň varovali, že ze strany českých politiků se stále jedná pouze o slova a sliby, nikoliv konkrétní činy. Anna Giese se k tomu vyjádřila takto: „Nenechme se uchlácholit pouhými sliby. Nezapomeňme, že jsou to právě čeští političtí představitelé, kteří stále blokují závazek Evropské unie k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Stejně tak vláda stále nezaujala stanovisko k prodeji uhelné elektrárny Počerady, a pokud nezakročí, padne elektrárna do rukou uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, který se netají svými úmysly elektrárnu dále provozovat a generovat z ní zisk na úkor nás, občanů.“

Za zásadní milník blízké budoucnosti označili středoškoláci jednání uhelné komise o scénářích ukončení těžby a spalování uhlí v České republice. Jedním z projednávaných termínů je i rok 2030, který je dle vědeckých analýz v souladu s cíli Pařížské dohody. Vhodný scénář má být zvolen do konce roku. Zásadní je pak podle nich také konference OSN o změně klimatu (COP25), která začíná v pondělí ve španělském Madridu. „To, co se odehraje na poli klimatické politiky v průběhu dalších hodin, dnů a měsíců, ukáže, jakou důležitost přikládají politici problému změn klimatu a jak moc jim záleží na naší budoucnosti. A od jejich postoje se budou také odvíjet naše další kroky,“ řekl Marek Jankovský.

Kromě COP25 a stanoviska Evropské komise tím referoval také o tiskové konferenci zástupců vlády, která probíhala paralelně se studentskou stávkou, a kde byly představeny budoucí kroky v boji proti změnám klimatu. Během tiskové konference premiér Andrej Babiš nabídl stávkujícím studentům, že se s nimi setká a vytknul jim, že se s politiky nesnaží komunikovat. „S panem premiérem se setkáme. Není však oprávněné vyčítat nám nezájem s vládou komunikovat. Byl to naopak ministr životního prostředí Richard Brabec, který se nezúčastnil několika naplánovaných diskusí, při nichž byla možnost se s námi setkat,“ řekl mluvčí hnutí Petr Doubravský.

V ostatních městech napříč republikou pak studenti upozorňovali na problémy v jejich regionech či krajích. Stávkující v Olomouci připomněli plán kraje zastavit 44 hektarů úrodné půdu u obce Hněvotín. Studenti z Hradce Králové pak upozornili na úbytek přirozených opylovačů a nedostatečnou podporu projektů na revitalizaci krajiny. „Musíme si uvědomit, že  životního prostředí je tématem, které se týká i nás v České republice. Ať už se bavíme o suchu, biodiverzitě či špatném stavu českých lesů, jedná se o důsledky nedostatečného řešení změn klimatu, které zažíváme tady a teď,“ řekla Lucie Strakošová, mluvčí stávkujících studentů z Hradce Králové.

Kontakt pro média:

Petr Doubravský

media@fridaysforfuture.cz

+420 724 396 896

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *