Dnes dopoledne se uskutečnila další studentská stávka za klima v České Republice. Stovky studentů stávkovaly ve více než deseti městech napříč republikou. Stávky v České republice probíhají od letošního března. Studenti požadují řešení klimatické krize a kritizují politiky za nedostatečná řešení. 

V průběhu stávky za klima vznesli studenti jeden z prvních konkrétních požadavků: neprodlené uzavření uhelné elektrárny Počerady. Tu polostátní firma ČEZ plánuje prodat společnosti Severní energetická uhlobarona Pavla Tykače, což by umožnilo budoucí provoz elektrárny. Ta produkuje emise skleníkových plynů, které jsou podle vědců hlavní příčinou změn klimatu. Vedoucí orgány ČEZu mohou zastavit prodej pouze do konce roku. 

Z těchto důvodů proběhla v Ústí nad Labem stávka před zákaznickým centrem společnosti ČEZ v Panské ulici. 

Ana Vavanová, členka hnutí Fridays For Future z Teplic k tomu řekla: “Kromě devastace klimatu elektrárna Počerady vypouští do atmosféry množství prachu, oxidů síry a dusíku, kvůli čemuž se nám v Ústeckém kraji špatně dýchá. Navíc elektrárna vypustí ročně do ovzduší před 200 kilogramů toxické rtuti a ročně zabije více než stovku lidí.” Odvolala se na dříve vydanou nezávislou studii, kterou si nechala zpracovat organizace Greenpeace. Právě z té vychází většina těchto dat.

V Praze proběhla stávka na Malostranském náměstí. Studenti se zde mimo jiné vymezili proti probíhajícímu útoku Turecka na Kurdy v severní Sýrii,. Vyzvali k solidaritě s Rojavou, tamními obyvateli a svými přáteli z Fridays For Future Rojava. Upozornili na válečný průmysl a s ním spojené emise skleníkových plynů a devastaci klimatu. Podle Štěpána Stolze věří hnutí Fridays For Future, že násilné konflikty rozdělují společnost, která by měla být spíše pospolitá.

Kritiku k prodeji elektrárny Počerady vyjádřil jeden z mluvčích Fridays For Future, Marek Jankovský: “Elektrárna Počerady ničí klima a naši budoucnost. Její další provoz jde proti celosvětovému cíli udržet celkové oteplení planety pod 1,5 °C oproti době před industrializací, který stanovila Pařížská dohoda. Počerady přitom můžeme uzavřít co nejdříve, protože Česká republika stále velké množství elektrické energie vyváží. Uzavření tak neohrozí energetickou soběstačnost České republiky. Elektrárna Počerady je extrémně neefektivní, z celkového množství spáleného uhlí se v energii přemění pouze jedna třetina. Zbytek proletí komínem a putuje do našich plic.”

„Chcete po nás konkrétní požadavky a jejich absencí omlouváte svoji nečinnost. S jedním tedy přicházíme – uzavřete elektrárnu Počerady. Konkrétní požadavek máme a očekáváme reakci. Politici, zejména vláda, by měli zcela jasně dát najevo, zda je prodej elektrárny Počerady ve veřejném zájmu – tedy v zájmu nás, našeho zdraví a budoucnosti dalších generací. Je navíc nepochopitelné, že polostátní firma chce prodat svůj majetek Pavlu Tykačovi, který neplatí daně v České republice, ale vyvádí je do daňových rájů,” řekla další z mluvčích Kristina Dvořáková. 

Další stávku studenti svolali na 29. listopadu, kdy se podobné stávky plánují po celém světě. 

Jak uvedla šestnáctiletá mluvčí Anna Mezgerová: „Už stávkujeme přes půl roku kvůli stejné věci a za stejným účelem. Naše politická reprezentace pro ochranu klimatu nedělá dostatčné kroky. Můžeme sice vidět nějaké malé posuny, například vznik uhelné komise, vedle toho ale můžeme vidět mnoho kroků, které se s ochranou klimatu vylučují – příkladem je právě odprodej uhelné elektrárny Počerady ulobaronu Tykačovi.“

Kontakt pro média:

Marek Jankovský

media@fridaysforfuture.cz

+420 730 609 759

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *