V pátek 3.4. se uskuteční první on-line studentská stávka za klima. Studenti změnou formátu akce reagují na opatření spojená s celosvětovou pandemií koronaviru, a připojují se tak ke kolektivní snaze uchovat povědomí o změnách klimatu i za současné situace 

Středoškoláci v České republice stávkují od loňského března. Stávky za klima ke konci léta roku 2018 zahájila tehdy patnáctiletá Greta Thunberg. Jejich účastníci požadují okamžité řešení klimatické krize.

V reakci na opatření v souvislosti s pandemií koronaviru přesouvají studenti svoje páteční stávky na sociální sítě. 

Chtějí poukázat na některé kroky fosilních korporací a vrcholných politiků, kteří se podle nich snaží zneužít současné situace k prosazení zájmu fosilního průmyslu a které povedou k další devastaci klimatu. 

Ve svém prohlášení z úterního rána uvádějí: “Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček se snaží zneužít krize k položení evropských plánů na ochranu klimatu. ČEZ si příležitosti nepozorovaně pomoct svému špinavému byznysu všiml také a požádal o výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Počerady (nejšpinavější elektrárnu v ČR), kterou se stát nedávno zavázal prodat do rukou uhlobarona Pavla Tykače, který své zisky vyvádí do daňových rájů. Polsko navzdory odporu místních obyvatel rozhodlo o pokračování těžby na dole Turów.” 

Veřejnost studenti vyzývají ke zveřejňování fotografií s transparenty z jejich domovů s hashtagy #onlinezaklima a #climatestrikeonline. Účastníci stávky budou k fotkám přidávat umístění Úřad vlády ČR, kde se protestující “virtuálně” sejdou. Od 11 hodin plánují studenti vysílat na sociálních sítích stream projevů.

Kontakt pro média: 

+420 724 396 896

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *