Česká pirátská strana – Wikipedie

Piráti, ve srovnání s dalšími sněmovními stranami, vidí změnu klimatu a ochranu životního prostředí jako podstatné téma a svůj postoj dávali najevo i při hlasování v Poslanecké sněmovně. V našem hodnocení za toto volební období dopadli nejlépe. Jejich poslanci a poslankyně většinově podpořili mnohé zákony s pozitivním řešením této problematiky a zamítli ty ekologicky škodlivé. Přesto ale jimi odsouhlasené zákony nebyly dostatečné pro úspěšné zvládnutí klimatické krize Českou republikou. Piráti měli za toto volební období k pozitivní ochraně klimatu ze sněmovních stran nejblíže. Příkladem je novela zákona o ochraně ovzduší stanovující limit pro délku výjimek z emisních limitů pro uhelné elektrárny z pera poslankyně Dany Balcarové (Piráti), který mohl být, pokud by byl schválen, pozitivním posunem vpřed, i přesto, že byl kompromisní. Sám o sobě by byl ale pro řešení klimatické krize nedostatečný, a navíc ani nebyl Sněmovnou schválen. Přesto bychom snahu zmiňované poslankyně chtěli ocenit. 

Žádné hlasování v tomto volebním období ale nevedlo k výraznému snížení emisí skleníkových plynů, které v České republice pochází převážně z energetiky a dopravy. I poslanci a poslankyně Pirátské strany mohli tento smutný výsledek zvrátit a aktivněji se o ochranu klimatu zasazovat. Je nutné, aby byly i kroky Pirátů pro ochranu klimatu důraznější a směřovaly k rychlému snižování emisí skleníkových plynů a spravedlivé dekarbonizaci.

Na vysvědčení za klimatickou činnost tak Piráti dostali za 3. Zatím nebyl přístup Pirátské strany dostatečný pro lepší hodnocení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *