Středoškolačky a středoškoláci dnes po celém světě stávkují za řešení klimatické krize. Podle webové stránky fridaysforfuture.org se středoškolská stávka za klima dnes odehrává ve více než 90 zemích po celém světě. Stávkující studenti požadují, aby političky a politici začali naslouchat vědcům a vědkyním a aby řešili klimatickou krizi. Studentské stávky se po celém světě odehrávají od loňského srpna. Iniciativu započala tehdy patnáctiletá Greta Thunberg ze Švédska, když každý pátek namísto do školy začala chodit demonstrovat před švédský parlament. 

Poprvé dnes stávka proběhne také v České republice. Středoškolačky a středoškoláci z hnutí Fridays For Future Česká republika k ní na konci února vyzvali v prohlášení na svých webových stránkách. Pod to se podepsalo necelých 5000 studentů a studentek středních škol. V Praze stávku zahájili na Malostranském náměstí v devět hodin ráno tiskovou konferencí. Na té mluvčí iniciativy zopakovali požadavky stávky a nastínili průběh dne. 

“Politikům dochází výmluvy, nám dochází čas. Podle vědců musíme celosvětově snížit emise skleníkových plynů do roku 2050. K tomu se Česká republika, stejně jako další země, zavázala v Pařížské dohodě. Abychom předešli ekologickému kolapsu, nemůžeme čekat. Chceme-li tento cíl splnit, musíme začít hned. Ví se jak a co dělat, chybí pouze politická vůle. Když jsme my, středoškoláci a středoškolačky dokázali tohle, představte si, co by se mohlo stát, kdyby všichni lidé skutečně chtěli odvrátit klimatickou krizi,” řekla Veronika Zemanová jedna z mluvčích Fridays For Future.  

“Stávky dnes proběhnout ve více než čtrnácti městech po celé České republice. Očekáváme účast stovek studentek a studentů. Shromáždění se uskuteční například i v Mostě a Olomouci, přestože tamní studenti a studentky mají jarní prázdniny. Je zcela zřejmé, že mladým lidem v Česku není lhostejná jejich budoucnost,” dodal Stěpán Stolz další z mluvčích hnutí. 

Studenti svolali další tiskovou konferenci na 14.00. Na té shrnou průběh dne a oznámí další postup hnutí.

Kontakty pro média:

media@fridaysforfuture.cz

PRAHA

Petr Doubravský- 724396896

Veronika Zemanová -776710271

Štěpán Stolz – 722652103

BRNO

Nikola Jurčáková – 734 227 011

OSTRAVA

Ema Ostřížková – 733 320 620

——

Fridays For Future je iniciativa studentů a studentek, kteří kritizují nečinnost politiků ve věci změn klimatu. Odvolávají se na loňskou zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN. Z té vyplývá posledních 12 let na to, abychom začali dělat opatření nezbytná k odvrácení ekologického kolapsu. Studentské stávky za klima probíhají po celém světě od loňského podzimu. Čeští studenti a studentky budou poprvé stávkovat 15. března, kdy se podobné stávky uskuteční ve více než šedesáti zemích po celém světě. Ke konci února vydali čeští středoškoláci a středoškolačky na webových stránkách inicitivy prohlášení. Pod to se během prvních několika týdnů podepsalo více než 4000 studentů a studentek. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *